Results - 2009

Friday, October 2, 2009

Class #1 Coon Mule Jump 51" and Under

1st - Jared Thomas/Kippy
2nd - Paul Bremerman/Bob
3rd - Terri Pennick/Molly May
4th - Jessica Boone/Jack

Class #2 Coon Mule Jump Over 51"

1st - Steve Foster/Missy
2nd - Clint Thomas/Dolly
3rd - Steve Foster/Grace
4th - Zoe/Vinny
t-5th - John Paul Harrison/Frankie
t-5th - Jessica Boone/Angel
t-5th - Madison Iager/Chili
t-5th - Sarah Horner/Ginger

Saturday, October 3, 2009

Class #3 Molly Mule Halter

1st - Mike Kilmer/Lucy
2nd - Jessica Boone/Rosie
3rd - Rich Mahoney/Sams Rockin Image
4th - Elisha Iager/Misdemeanor
5th - Steve Foster/Grace
6th - Jim Schulze/Jenny

Class #4 John Mule Halter

1st - Kiersten Schulze/Henry
2nd - Jessica Boone/Jake Too
3rd - Jared Thomas/Kippy
4th - Joe McCown/Travler
5th - Kelly True/Max
6th - Tanya Miller/Jesse

Class #5 Draft Mule Halter

1st - Gwen Kackley/Gus
2nd - Bobby Johnson/Ike
3rd - Elisha Iager/Jed

Class #6 Leadline (9 & Under)

1st - Logan Conaway/Kippy
2nd - Riley Troppman/Misdemeanor
3rd - Sadie Peters/Millie
4th - Jaycey Miller/George
5th - Cody Troppman/Mattie Mae
6th - Jenna Boone/Cadillac Jack

Class #7 Child Walk

1st - Julie Thomas/Pardon my Dolly
2nd - Miranda Iager/Mattie Mae
3rd - Harrison Iager/Chili
4th - Kellie Johnson/Buddy
5th - Trinity Miller/George
6th - Atley Miller/Molly May

Class #8 Child Walk/Jog

1st - Julie Thomas/Pardon My Dolly
2nd - Miranda Iager/Mattie Mae
3rd - Harrison Iager/Chili
4th - Kellie Johnson/Buddy

Class #9 Youth Pleasure

1st - Madison Iager/Chili
2nd - Kaitlyn Emmett/Harley Tucker
3rd - Jared Thomas/Kippy
4th - Michael Rhodes/Bud
5th - Leah Rhodes/Mouse
6th - Kelsey Smith/Cookie

Class #10 Adult Pleasure

1st - Rachel Troppman/Josie
2nd - Jessica Boone/Rosie Gene
3rd - Joe McCown/Travler
4th - CJ Miller/George
5th - John Paul Harrison/Jake Too
6th - Mike Kilmer/Lucy

Class #11 Old Gray Mule Pleasure

1st - Kathy Wilt/Sweet Thing
2nd - Rex Penick/April
3rd - Kim Fogle/Milly
4th - Mike Kilmer/Jill
5th - Denny Napier/Gus
6th - Rick May/Izzie

Class #12 Gaited Pleasure

1st - Donald Edwards/Honky Donkey

Class #13 Youth Mulemanship

1st - Miranda Iager/Mattie Mae
2nd - Madison Iager/Chili
3rd - Katelin Johnson/Buddy
4th - Leah Rhodes/Mouse
5th - McKenzie Ridgely/Abe
6th - Kelsie Smith/Cookie

Class #14 Adult Mulemanship

1st - Kathy Wilt/Sweet Thing
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Rachel Troppman/Josie
4th - John Paul Harrison/Jake Too
5th - Kelly Conaway/Kippy
6th - Rick May/Izzie

Class #15 Youth Barrels

1st - Kaitlyn Emmett/Harley Tucker
2nd - Michael Rhodes/Bud
3rd - Jared Thomas/Kippy
4th - Madison Iager/Chili
5th - Katelin Johnson/Buddy
6th - Kelsie Smith/Cookie

Class #16 Adult Barrels

1st - Mike Kilmer/Jill
2nd - Bobby Johnson/Buddy
3rd - Rich Mahoney/Bud
4th - Kathy Wilt/Sweet Thing
5th - Rachel Troppman/Josie
6th - Charlie Schwinn/Lacy

Class #17 Youth Mule Hockey

1st - Michael Rhodes/Bud
2nd - Leah Rhodes/Mouse
3rd - Kaitlyn Emmett/Harley Tucker
4th - Katelin Johnson/Buddy
5th - Kelsie Smith/Cookie
6th - Kelly Johnson/Buddy

Class #18 Adult Mule Hockey

1st - Mike Kilmer/Jill
2nd - Rachel Troppman/Josie
3rd - Kathy Wilt/Sweet Thing
4th - Rex Penick/April
5th - Chelsea/Millie
6th - Rich Mahoney/Bud

Class #19 Youth Keyhole Race

1st - Kaitlyn Emmett
2nd - Michael Rhodes/Bud
3rd - Jared Thomas/Kippy
4th - Katelin Johnson/Buddy
5th - Madison Iager/Chili
6th - Leah Rhodes/Mouse

Class #20 Adult Keyhole Race

1st - Bobby Johnson/Buddy
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Kathy Wilt/Sweet Thing
4th - Clint Thomas Jr./Buddy
5th - Charlie Schwinn/Lacy
6th - Chelsea/Millie

Class #21 Youth Fast Ass Trail Class

1st - Kaitlin Johnson/Buddy
2nd - Austin Bremerman/Bob
3rd - Leah Rhodes/Mouse
4th - Kelsie Smith/Cookie
5th - Jared Thomas/Kippy
6th - Madison Iager/Chili

Class #22 Adult Fast Ass Trail Class

1st - Rachel Troppman/Josie
2nd - Kathy Wilt/Sweet Thing
3rd - Mike Kilmer/Jill
4th - Bobby Johnson/Buddy
5th - Chelsea/Millie
6th - Yvette Andrew/Jake

Sunday, October 4, 2009

Class #1 Adult Single Mule Driving

1st - Gwen Kackley/Bonnie
2nd - Mike Kilmer/Jill

Class #2 Youth Single Mule Driving

1st - Miranda Iager/Jack Francis

Class #3 Team Ground Driving

1st - Bobby Johnson/Ike and Dan
2nd - Frank Fleming/Molly and Dolly
3rd - Eric Troppman/Madison and Miranda

Class #4 Men's Team Hitch

1st - Bobby Johnson/Madison and Miranda
2nd - Frank Fleming/Molly and Dolly
2nd - Mike Kilmer/Bonnie and Clyde
4th - Eric Troppman/Ike and Dan

Class #5 Women's Team Hitch

1st - Gwen Kackley/Bonnie and Clyde
2nd - Madison Iager/Ike and Dan
3rd - Fleming/Molly and Dolly
4th - Sue Harrison/Madison and Miranda

Class #6 Youth Driving

1st - Miranda Iager/Ike and Dan
2nd - Katelin Johnson/Madison and Miranda

Class #7 Farm Implements

1st - Sue Harrison/Ike and Dan

Class #8 Animal Dress-up

All Participants were Winners!

Class #9 Monkey in a Tree

1st - Rex Penick/April
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Michael Rhodes/Bud
4th - Rex Penick/April
5th - Kellie Johnson/Buddy
6th - Kenny Napier/Gus

Class #10 Youth Poles

1st - Michael Rhodes/Bud
2nd - Jared Thomas/Kippy
3rd - Leah Rhodes/Mouse
4th - Katelin Johnson/Buddy
5th - Madison Iager/Chili
6th - Taylor Buffington/Angel

Class #11 Adult Poles

1st - Rachel Troppman/Josie
2nd - Rich Mahoney/Bud
3rd - Christina Gulli/Rocky
4th - Mike Kilmer/Jill
5th - Jenny Ross/Peyton
6th - Kathy Wilt/Sweet Thing

Class #12 Youth Jousting

1st - Michael Rhodes/Bud
2nd - Leah Rhodes/Mouse
3rd - Katelin Johnson/Buddy
4th - Kellie Johnson/Buddy
5th - Madison Iager/Chili
6th - Miranda Iager/Mattie Mae

Class #13 Adult Jousting

1st - Clint Thomas Jr./Buddy
2nd - Bobby Johnson/Buddy
3rd - Tanya Miller/Jesse
4th - Kathy Wilt/Sweet Thing
5th - Rachel Troppman/Josie
6th - Christina Gulli/Rocky

Class #14 Youth Field Jump

1st - Madison Iager/Chili
2nd - Jared Thomas/Kippy
3rd - Miranda Iager/Mattie Mae t-4th - Leah Rhodes/Mouse
t-4th - Michael Rhodes/Bud
t-4th - Katelin Johnson/Buddy

Class #15 Adult Field Jump

1st - Bobby Johnson/Buddy
2nd - Kathy Wilt/Sweet Thing
3rd - Christina Gulli/Rocky
4th - Rachel Troppman/Josie
5th - Jenny Ross/Peyton

Class #16 Youth Trail Class

1st - Madison Iager/Chili
2nd - Leah Rhodes/Mouse
3rd - Miranda Iager/Mattie Mae
4th - Katelin Johnson/Buddy
5th - Jared Thomas/Kippy
6th - Kellie Johnson/Buddy

Class #17 Adult Trail Class

1st - Kathy Wilt/Sweet Thing
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Rachel Troppman/Josie
4th - Clint Thomas Sr./Hawkeye
5th - Rex Penick/April
6th - Jessica Boone/Rosie Gene

Mule Pull

1st - Rick Kackley/Buck and Clyde
2nd - Rick Kackley/Bonnie and Gus
3rd - Rick Kackley/Patty and Penny
4th - Bobby Johnson/Madison and Miranda
5th - Bobby Johnson/Ike and Dan

High Point Mule (Adult)
Mike Kilmer / Jill
Reserve High Point (Adult)
Kathy Wilt / Sweet Thing
High Point Mule (Youth)
Michael Rhodes / Bud
Reserve High Point (Youth)
Jared Thomas / Kippy

Elisha Harrison Iager
301-674-3187

John Paul Harrison

443-375-2814

Another website made
with Breadcrumbs.

Address

2512 Grimville Road

Mt. Airy, MD 21771

Socialize with us

  • facebook-square
  • youtube-square