Results - 2010

Friday, October 1, 2010

Extreme Mule Challenge

1st - Bobby Johnson
2nd - Clint Thomas Jr.
3rd - John Paul Harrison
4th - Mike Kilmer
5th - Rich Mahoney
6th - Clint Thomas Sr.

Class #1 Coon Mule Jump 54" and Under

1st - Jim Schulze/Jenny
T-2nd - Corey Franklin/ Ol Bessie
T-2nd - Jared Thomas/Kippy
4th - Steve Foster/Amazing Grace
5th - Madison Iager/Gato Geta Blue

Class #2 Coon Mule Jump Over 54"

T-1st - Steve Foster/Missy
T-1st - Clint Thomas/Dolly
3rd - Tom Cashman/Moses
4th - Mike Kilmer/Jill
t-5th - Toby Gibbon/Amos
t-5th - Brandi Thomas/Daisy
7th - Cecilia Winkler/Lonestar Blossom

Saturday, October 2, 2010

Class #3 Youth Mule Halter

1st - Maggie Winters/Colonel Strawberry
2nd - Madison Iager/Gato Geta Blue
3rd - Taylor Buffington/Trip
4th - Lexi Winkler/Sampson Heaven Sent
5th - Jim Schulze/Jenny
6th - Cecilia Winkler/Lonestar Blossom

Class #4 Adult Mule Halter

1st - Sandy Friend/Beatle
2nd - Rich Mahoney/Dixie
3rd - Jess Boone/Rosie Gene
4th - Toby Gibbon/Amos
5th - Brandi Thomas/Daisy
6th - Joe McCown/Traveler

Class #5 Draft Mule Halter

1st - Brandy Kackley/Gus
2nd - Chrisy Thomas/Jesse James the Bad Ass
3rd - Christine Hajek/Maybe Its Maybelline
4th - Donna Woods/Rose
5th - Dick Talbert/Samule

Class #6 Leadline (9 & Under)

1st - Jordin Brown/Shooter
2nd - Riley Troppman/Ima Red Hot Chili Pepper
3rd - Alison Stilzer/Cooper Farm Prides Joy
4th - Alison Brown/Amos
5th - Charlize Stair/Hot Rod Louise
6th - Ava Fogle/Can Can

Class #7 Child Walk

1st - Harrison Iager/Chili
2nd - Jordin Brown/Hocus Pocus
3rd - Josie Oneill/Molly
4th - Charlize Stair/Hot Rod Louise

Class #8 Child Walk/Jog

1st - Harrison Iager/Chili
2nd - Josie Oneill/Molly
3rd - Jordin Brown/Hocus Pocus

Class #9 Youth Pleasure

1st - Maggie Winters/Colonel Strawberry
2nd - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
3rd - Madison Iager/Gato Geta Blue
4th - Jared Thomas/Kippy
5th -Lexi Winkler/Sampson Heaven Sent
6th - Maisie Oneill/Molly

Class #10 Adult Pleasure

1st - Arin Brown/Radar
2nd - Jolene Hall/Jake
3rd - April Trimmer/Buttermilk
4th - Rachel Troppman/Josie
5th - Jess Boone/Rosie Gene
6th - Alison Stilzer/Cooper Farm Prides Joy

Class #11 Old Gray Mule Pleasure

1st - Kathy Wilt/Sweet Thing
2nd - Heather Greenstone/The Majestic Desert
3rd - Mike Kilmer/Jill
4th - Hillbilly/Gus
5th - Joe McCown/Traveler
6th - David Matthews/Clyde's Flight to Memphis

Class #12 Youth Mulemanship

1st - Miranda Iager/Mattie Mae
2nd - Maggie Winters/Colonel Strawberry
3rd - Madison Iager/Gato Geta Blue
4th - Maisie Oneill/Molly
5th - Nick Feldman/Can Can
6th - Lexi Winkler/Sampson Heaven Sent

Class #13 Adult Mulemanship

1st - Alison Stilzer/Cooper Farm Prides Joy
2nd - Kathy Wilt/Sweet Thing
3rd - Mike Kilmer/Jill
4th - Rachel Troppman/Josie
5th - Arin Brown/Radar
6th - Heather Greenstone/The Majestic Desert

Class #14 Youth Hunter Under Saddle

1st - Maggie Winters/Colonel Strawberry
2nd - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
3rd -Madison Iager/Gato Geta Blue
4th - Jared Thomas/Kippy
5th - Lexi Winkler/Sampson Heaven Sent
T-6th - Cecilia Winkler/Lonestar Blossom
T-6th - Maisie Oniell/Molly

Class #15 Adult Hunter Under Saddle

1st - Kathy Wilt/Sweet Thing
2nd - Heather Greenstone/The Majestic Desert
3rd - April Trimmer/Buttermilk
4th - Taylor Rhodes/Hot Rod Louise
5th - Alison Stilzer/Cooper Farm Prides Joy

Class #16 Youth Barrels

1st - Jared Thomas/Kippy
2nd - Madison Iager/Gato Geta Blue
3rd - Cecilia Winkler/Lonestar Blossom
4th - Nick Feldman/Can Can
5th - Lexi Winkler/Sampson Heaven Sent
6th - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae

Class #17 Adult Barrels

1st - Rachel Troppman/Josie
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Clint Thomas Jr./Buddy
4th - Rich Mahoney/Bud
5th - Kathy Wilt/Sweet Thing
6th - Bobby Johnson/Buddy

Class #18 Youth Flag Race

1st - Cecilia Winkler/Lonestar Blossom
2nd - Nick Feldman/Can Can
3rd - Jared Thomas/Kippy
4th - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
5th - Austin Bremerman/Bob
6th - Brittlee Brock/Traveler

Class #19 Adult Flag Race

Mike Kilmer - Jill
2nd - Rich Mahoney/Bud
3rd - Bobby Johnson/Buddy
4th - Clint Thomas Jr./Buddy
5th - Kathy Wilt/Sweet Thing
6th - Clint Thomas Sr./Dolly

Class #20 Youth Pylon Alley

1st - Madison Iager/Gato Geta Blue
2nd - Jared Thomas/Kippy
3rd - Nick Feldman/Can Can
4th - Maggie Winters/Colonel Strawberry
5th - Lexi Winkler/Sampson Heaven Sent
6th - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae

Class #21 Adult Pylon Alley

1st - Clint Thomas Jr./Buddy
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Rachel Troppman/Josie
4th - Rich Mahoney/Bud
5th - Toby Gibbons/Amos
6th - Kathy Wilt/Sweet Thing

Class #22 Monkey in a Tree

1st - Mike Kilmer/Jill
2nd - Bobby Johnson/Buddy
3rd - Ann Costas/Jake
4th - Cara Harrison/Bob
5th - Clint Thomas Jr./Buddy
6th - Cara Harrison/Bob

Sunday, October 3, 2010

Class #1 Single Mule Driving

1st - Mike Kilmer/Jill
2nd - Gwen Kackley/Bonnie

Class #2 Men's Team Hitch

1st - Rick Kackley/Bonnie & Clyde
2nd - Billy Greg/Dan and Madison
3rd - Bobby Johnson/Ike and Miranda

Class #3 Women's Team Hitch

1st - Lexi Winkler/Madison and Dan
2nd - Gwen Kackley/Bonnie and Clyde
3rd - Madison Iager/Ike and Miranda

Class #4 Youth Team Hitch

1st - Miranda Iager/Madison and Dan
2nd - Cecilia Winkler/Miranda and Ike

Class #5 Farm Implements

1st - Sue Harrison/Ike and Dan

Class #6 Animal Dress-up

All Participants were Winners!

Class #7 Dolly Parton Race

1st - Timmy the Clown/Buddy
2nd - Bobby Johnson/Buddy
3rd - April Trimmer/Buttermilk
4th - Rachel Troppman/Josie
5th - Toby Gibbon/Amos
6th - Nick Feldman/Can Can

Class #8 Youth Poles

1st - Jared Thomas/Kippy
2nd - Nick Feldman/Can Can
3rd - Madison Iager/Gato Geta Blue
4th - Cecilia Winkler/Lonestar Blossom
5th - Taylor Buffington/Trip
6th - Lexi Winkler/Sampson Heaven Sent

Class #9 Adult Poles

1st - Rachel Troppman/Josie
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Rich Mahoney/Dixie
4th - Kathy Wilt/Sweet Thing
5th - Bobby Johnson/Buddy
6th - John Paul Harrison/Jake Too

Class #10 Youth Hanging Carrot Race

1st - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
2nd - Madison Iager/Gato Geta Blue
3rd - Cecilia Winkler/Lonestar Blossom
4th - Nick Feldman/Can Can
5th - Jared Thomas/Kippy
6th - Taylor Buffington/Trip

Class #11 Adult Hanging Carrot Race

1st - Bobby Johnson/Buddy
2nd - Shanna Bradshaw/Rosie Gene
3rd - Rich Mahoney/Bud
4th - Clint Thomas Jr./Buddy
5th - Corey Franklin/Ol Bessie
6th - Kathy Wilt/Sweet Thing

Class #12 Youth Field Jump

1st - Madison Iager/Gato Geta Blue
2nd - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
3rd - Cecilia Winkler/Lonestar Blossom
4th - Lexi Winkler/Sampson Heaven Sent
5th - Jared Thomas/Kippy

Class #13 Adult Field Jump

1st - April Trimmer/Buttermilk
2nd - Kathy Wilt/Sweet Thing
3rd - Rachel Troppman/Josie
4th - Mike Kilmer/Jill
5th - Toby Gibbon/Amos
6th - Bobby Johnson/Buddy

Class #14 Youth Trail Class

1st - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
2nd - Jared Thomas/Kippy
3rd - Cecilia Winkler/Lonestar Blossom
4th - Madison Iager/Gato Geta Blue
5th - Lexi Winkler/Sampson Heaven Sent
6th - Austin Brennerman

Class #15 Adult Trail Class

1st - Kathy Wilt/Sweet Thing
2nd - Bobby Johnson/Buddy
3rd - Rob South/Sara Jane
4th - John Paul Harrison/Jake Too
5th - Alison Stitzer/Cooper Farm Prides Joy
6th - Mike Kilmer/Jill

Mule Pull

1st - Ken Napier/Buck and Gus
2nd - Rick Kackley/Bonnie and Clyde
3rd - Bobby Johnson/Ike and Miranda
4th - Clint Thomas/Madison and Dan
5th - Frank Flemming

High Point Mule (Adult)
Mike Kilmer / Jill
Reserve High Point (Adult)
Kathy Wilt / Sweet Thing
High Point Mule (Youth)
Madison Iager / Gato Geta Blue
Reserve High Point (Youth)
Jared Thomas / Kippy

Elisha Harrison Iager
301-674-3187

John Paul Harrison

443-375-2814

Another website made
with Breadcrumbs.

Address

2512 Grimville Road

Mt. Airy, MD 21771

Socialize with us

  • facebook-square
  • youtube-square