Results - 2011

Friday, September 29, 2011

Extreme Mule Challenge

1st - John Paul Harrison
2nd - Kelly Daly
3rd - Mike Kilmer
4th - Rachel Troppman
5th - Clint Thomas
6th - Bobby Johnson

Class #1 Coon Mule Jump 54" and Under

1st - Jim Schulze/Jenny
T-2nd - Corey Franklin/ Ol Bessie
T-2nd - Jared Thomas/Kippy
4th - Steve Foster/Amazing Grace
5th - Madison Iager/Gato Geta Blue

Class #2 Coon Mule Jump Over 54"

1st - Dick Greene/Abby
T-2nd - Clint Thomas/Dolly
T-2nd - Karen Shaffer/Nobel Steed
4th - Toby Gibbons/Amos
5th - Jennifer Hess/Sassy
6th - Mike Kilmer/Jill
7th - Jordin Brown/Radar

Saturday, October 1, 2011

Class #3 Youth Molly Mule Halter

1st - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
2nd - Madison Iager/Ears Josie
3rd - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom
4th - Julie Thomas/Hawkeye

Class #4 Youth John Mule Halter

1st - Jordin Brown/Radar
2nd - Lexi Winkler/Red Rooster
3rd - Morgan Ann Murray/Sampson
4th - Ella Peters/Bob
5th - Jared Thomas/Kippy
6th - JD Brown II/Hocus Pocas

Class #5 Adult Molly Mule Halter

1st - Jessica Boone/Rosie Gene
2nd - Rachel Troppman/Josie
3rd - Mike Kilmer/Lucy
4th - Carole South/CR Maddeline
5th - Jolene Hall/Abbie
6th - Sandy Friend/Beetle

Class #6 Adult John Mule Halter (9 & Under)

1st - Toby Gibbons/Amos
2nd - Jason Wiley/Max
3rd - Christina Gulli/Rocky
4th - Arin Brown/Shooter
5th - Dick Talbert/Sam
6th - April Trimmer/Jesse

Class #7 Draft Mule Halter

1st - Gwen Kackly/Bonnie
2nd - Bobby Johnson/Madison
3rd - April Trimmer/Jesse
4th - Dick Talbert/Sam
5th - Bobby Johnson/Ike
6th - Kasey Kuhn/Smoke

Class #7A Donkey Halter

1st - Miranda Iager/Mistletoe
2nd - Harrison Iager/Lefty
3rd - Christy Thomas/Pancho
4th - Jessica Boone/Cookie
5th - Barb Sullivan/911 Houdini Escapes
6th - Linda Polzin/Pablo

Class #8 Leadline (9 & Under)

1st - Riley Troppman/Bob
2nd - Morgan Ann Murray/Sampson
3rd - Alyssa Costa/Abbie
4th - JD Brown II/Shooter
5th - Anders Frey/Can Can
6th - Laney Gordon/Joe

Class #9 Child Walk (9 & Under)

1st - Harrison Iager/One Fine Fanny
2nd - Justine Moore/Pokeymon
3rd - Sadie Peters/Bob
4th - Morgan Ann Murray/Sampson

Class #10 Child Walk/Jog (9 & Under)

1st - Justine Moore/Pokeymon
2nd - Harrison Iager/One Fine Fanny
3rd - Ella Peters/Bob
4th - Morgan Ann Murray/Sampson

Class #11 Youth Hunter Under Saddle (13 & Under)

1st - Miranda Iager/Mattie Mae
2nd - Madison Iager/Ears Josie
3rd - Lexi Winkler/Red Rooster
4th - Jared Thomas/Kippy
5th - Samantha Monroe/Bubba
6th - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom

Class #12 Adult Hunter Under Saddle

1st - Shanna Bradshaw/Rosie Gene
2nd - Rachel Troppman/Josie
3rd - April Trimmer/Buttermilk
4th - Toby Gibbons/Amos
5th - Kathy Wilt/John Chisolm
6th - David Matthews/Clyde's Flite to Memphis

Class #13 Youth Hunt Seat Equitation

1st - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
2nd - Madison Iager/Ears Josie
3rd -Lexi Winkler/Red Rooster
4th - Jared Thomas/Kippy
5th - Samantha Monroe/Bubba
T-6th - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom

Class #14 Adult Hunt Seat Equitation

1st - April Trimmer/Buttermilk
2nd - Heather Greenstone/The Majestic Desert
3rd - Rachel Troppman/Josie
4th - Kathy Wilt/John Chisolm
5th - Katie Greenfield/Lacy

6th - Toby Gibbons/Amos

 

Class #15 Youth Western Pleasure

1st - Madison Iager/Ears Josie
2nd - Jared Thomas/Kippy
3rd - Lexi Winkler/Red Rooster
4th - Justine Moore/Pokeymon
5th - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom
6th - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae

Class #16 Adult Western Pleasure

1st - Rachel Troppman/Josie
2nd - April Trimmer/Buttermilk
3rd - Christina Gulli/Rocky
4th - Mike Killmer/Jill
5th - Bob Slauterback/Mike
6th - Shanna Bradshaw/Rosie Gene

Class #17 Old Gray Mule Pleasure

1st - Bim Bradshaw/Rosie Gene
2nd - Kathy Wilt/John Chisolm
3rd - Mike Kilmer/Lucy
4th - Joe McCown/Traveler
5th - Holly Frey/Can Can

Class #18 Youth Mulemanship (13 & Under)

1st - Miranda Iager/ Four Acres Mattie Mae
2nd - Madison Iager/Ears Josie
3rd - Jared Thomas/Kippy
4th - Julie Thomas/Hawkeye
5th - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom
6th - McKaylyn Shuyler/Traveler

Class #19 Adult Mulemanship

1st - Kathy Wilt/John Chisolm
2nd - Rachel Troppman/Josie
3rd - Christina Gulli/Rocky
4th - April Trimmer/Buttermilk
5th - Shanna Bradshaw/Rosie Gene
6th - Carole South/CR Maddeline

Class #20 Youth Barrels (13 & Under)

1st - Madison Iager/Ears Josie
2nd - Austin Bremerman/Bob
3rd - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
4th - Lexi Winkler/Rod Rooster
5th - Jared Thomas/Kippy
6th - Justine Moore/Pokeymon

Class #21 Adult Barrels

1st - Rachel Troppman/Josie
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Bobby Johnson/Buddy
4th - Christina Gulli/Rocky
5th - Timmy Johnson/Buddy
6th - Rich Mahoney/Bud

 

Class #22 Youth Versatility (13 & Under)

1st - Madison Iager/Ears Josie
2nd - Jared Thomas/Kippy
3rd - Austin Bremerman/Bob
4th - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom
5th - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
6th - Julie Thomas/Hawkeye

 

Class #23 Adult Versatility

1st - Rachel Troppman/Josie
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Bobby Johnson/Buddy
4th - Rich Mahoney/Bud
5th - Toby Gibbons/Amos
6th - April Trimmer/Buttermilk

 

Class #24 Youth Pylon Alley (13 & Under)

1st - Madison Iager/Ears Josie
2nd - Jared Thomas/Kippy
3rd - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom
4th - Julie Thomas/Hawkeye
5th - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
6th - Austin Bremerman/Bob

 

Class #25 Adult Pylon Alley

1st - Mike Kilmer/Jill
2nd - Rachel Troppman/Josie
3rd - Bobby Johnson/Buddy
4th - Kelly Daly/?
5th - Brittany Snyder/Joe
6th - Rich Mahoney/Bud

 

Class #26 Monkey in the Tree (All Ages)

1st - Christina Gulli & Jenny Ross/Rocky
2nd - Taylor Buffington & Clint Thomas Jr./Trip
3rd - Mike Kilmer & Cody/Jill
4th - Kelly Daly & Clint Thomas Sr./Buddy
5th - Michael Huntt & Colson Gregory/?
6th - John Paul Harrison & Cecilia Winkler/Jake Too

Sunday, October 2, 2011

Class #27 Single Mule Driving

1st - Mike Kilmer/Jill
2nd - Gwen Kackley/Bonnie
3rd - Frank Fleming/Hot Rod

Class #28 Men's Team Hitch

1st - Rick Kackley/Bonnie and Clyde
2nd - Darryl Collins/Penny and Smoke
3rd - Billy Greg/Ike and Dan
4th - Clint Thomas/Madison and Miranda

Class #29 Women's Team Hitch

1st - Gwen Kackley/Bonnie and Clyde
2nd - Kasey Kuhn/Penny and Smoke
3rd - Phyllis Mimm/Ike and Dan

Class #30 Youth Team Hitch

1st - Miranda Iager/Bonnie and Clyde
2nd - Jared Thomas/Ike and Dan

Class #31 Animal Dress-up

All Participants were Winners!

Class #32 Dolly Parton Race (All Ages)

1st - Bobby Johnson/Buddy
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Brian Boone/Buddy
4th - Christina Gulli/Rocky
5th - Rich Mahony/Bud
6th - Jolene Hall/Abbie

Class #33 Youth Poles

1st - Madison Iager/Ears Josie
2nd - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom
3rd - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
4th - Jared Thomas/Kippy
5th - Julie Thomas/Hawkeye
6th - Lexi Winkler/Red Rooster

Class #34 Adult Poles

1st - Rachel Troppman/Josie
2nd - Bobby Johnson/Buddy
3rd - Mike Kilmer/Jill
4th - Rich Mahony/Bud
5th - Christina Gulli/Rocky
6th - April Trimmer/Buttermilk

Class #35 Youth Scavenger Race

1st - Jared Thomas/Kippy
2nd - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
3rd - Cecilia Winkler/Lonestar Blossom
4th - Lexi Winkler/Red Rooster
5th - Madison Iager/Ears Josie
6th - Carsyn Frey/Can Can

Class #36 Adult Scavenger Race

1st - Bobby Johnson/Buddy
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Christina Gulli/Rocky
4th - Jenny Ross/Daisy
5th - Rachel Troppman/Josie
6th - April Trimmer/Buttermilk

Class #37 Youth Field Jump

1st - Madison Iager/Ears Josie
2nd - Jared Thomas/Kippy
3rd - Cecilia Winkler/Lonestar Blossom
4th - Julie Thomas/Hawkeye
5th - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
6th - Lexi Winkler/Red Rooster

Class #38 Adult Field Jump

1st - April Trimmer/Buttermilk
2nd - Jenny Ross/Amos
3rd - Jenny Ross/Daisy
4th - Rachel Troppman/Josie
5th - Shanna Bradshaw/Rosie Gene
6th - Mike Kilmer/Jill

Class #39 Youth Trail Class

1st - Miranda Iager/Four Acres Mattie Mae
2nd - Jared Thomas/Kippy
3rd - Lexi Winkler/Red Rooster
4th - Julie Thomas/Hawkeye
5th - Madison Iager/Ears Josie
6th - Carsyn Frey/Can Can

Class #40 Adult Trail Class

1st - John Paul Harrison/Jake Too
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Toby Gibbons/Amos
4th - Rachel Troppman/Josie
5th - Jenny Ross/Daisy
6th - Christina Gulli/Rocky

Mule Pull

1st - Ken Napier/Bonnie and Clyde
2nd - Thomas Gilroy/Sally and Sam
3rd - Bobby Johnson/Madison and Miranda
4th - Frank Flemming/Penny and Smoke
5th - Clint Thomas/Ike and Dan

High Point Mule (Adult)
Rachel Troppman / Josie
Reserve H P (Adult)
Mike Kilmer / Jill
High Point Mule (Youth)
Madison Iager / Josie
Reserve H P (Youth)
Miranda Iager / Mattie Mae
Reserve H P (Youth)
Jared Thomas / Kippy

Elisha Harrison Iager
301-674-3187

John Paul Harrison

443-375-2814

Another website made
with Breadcrumbs.

Address

2512 Grimville Road

Mt. Airy, MD 21771

Socialize with us

  • facebook-square
  • youtube-square