Results - 2017

Friday, September 29, 2017

Extreme Mule Challenge

1st - Toby Gibbon
2nd - Gary Schaefer
3rd - Toby Gibbon

Class #1 Coon Mule Jump 54" and Under

1st - Jimmy Schulze / Jenny
2nd - Riley Troppman / Kippy

Class #2 Coon Mule Jump Over 54"

1st - Dwight Schulze / Abbey
2nd - Jim Schulze / Rosie
T-3rd - Madison Iager / Gato

T-3rd - John Paul Harrison / Belle
5th - Donna Brown / Amos 
6th - Rachel Troppman / Chevis

Class #3 Liberty Race

1st - Jim Schulze / Henry

Class #4 Baby Botle Race

1st - Clint Thomas & Cash

2nd - Kiersten Schulze & Mike Buddock

3rd - Madison Iager & Alex

4th - Riley Troppman & Ben

5th - Jim Schulze

6th - Taylor Buffington & Jake Fogle

Class #5 Rescue Race

1st - Madison Iager & Julie / Gato
2nd - Madison Iager & Alex
3rd - Clint Thomas & Cash
4th - Taylor Buffington & Julia
5th - Kiersten Schulze & Mike

Saturday, September 30, 2017

Class #6 Youth Mule Halter

1st - Emma Harrison / Bob
2nd - Cutter Stanton / Kippy
3rd - Barret Jorgensen / Josie

4th - Alyssa Costa / Poppy

Class #7 Adult Mule Halter

1st - Carole South / Bonney Belle
2nd - Garon Stutzman / Natty Boh
3rd - Judy Smith / Sweet Sue
4th - Jim Schulze / Rosie
5th - Donna Brown / Amos
6th - Donna Stutzman / Miss Junebug

Class #8 Donkey Halter

1st - Patsy Schwegman - High Lonesome Faith​

2nd - Mike Kilmer / Suzee K

Class #9 Leadline (9 & Under)

1st - Emma Harrison / Bob
1st - JB Harrison / Kippy
1st - Olivia Costa / Poppy

Class #10 Child Walk (9 & Under)

1st - Alyssa Costa / Poppy

2nd - Emma Harrison / Bob

3rd - Cutter Stanton / Kippy

Class #11 Child Walk/Jog (9 & Under)

1st - Grace / Minnie Pearl
2nd - Alyssa Costa / Poppy

3rd - Cutter Stanton / Bob

Class #12 Youth Hunter Under Saddle (13 & Under)

Class #13 Adult Hunter Under Saddle

1st - Madison Iager / Gato

2nd - Donna Stutzman / Miss Junebug

3rd - Donna Brown / Amos

4th - Judy Smith / Sweet Sue

5th - Julie Thomas / Nic

Class #14 Youth Hunt Seat Equitation

Class #15 Adult Hunt Seat Equitation

1st - Julie Thomas / Nic

2nd - Donna Stutzman / Miss Junebug

3rd - Madison Iager / Gato

4th - Judy Smith / Sweet Sue

5th - Donna Brown / Amos

Class #16 Youth Western Pleasure

1st - Riley Troppman / Kippy
2nd - Ava Fogle / Bob
3rd - Justine Moore / Ikey

4th - Keri Schlupp / Jewels

5th - Alyssa Costa / Poppy

Class #17 Adult Western Pleasure

1st - Madison Iager / Gato

2nd - Judy Smith / Sweet Sue

3rd - Miranda Iager / Peaches

4th - Julie Thomas / Nic

5th - Donna Stutzman - Miss Junebug

6th - Rachel Troppman - Chevis

Class #18 Old Gray Mule Pleasure

1st - Bob Mitchell / Cash

2nd - Connie Nicholson-Price / Canya Hear Me Now

3rd - Carole South / Bonney Belle

4th - Donna Brown / Amos

5th - Rich Mahoney / Rosie

Class #19 Youth Mulemanship (13 & Under)

1st - Justine Moore / Ikey
2nd - Riley Troppman / Kippy
3rd - Ava Fogle / Bob

4th - Grace / Minnie Pearl

5th - Sadie Peters / Hawkey

6th - Keri Schlupp / Jewels

Class #20 Adult Mulemanship

1st - Connie Nicholson-Price / Canya Hear Me Now
2nd - Donna Stutzman / Miss Junebug
3rd - Judy Smith / Sweet Sue
4th - Jolene Costa / Kate
5th - Rachel Troppman / Chevis
6th - Madison Iager / Gato

Class #21 Youth Barrels (13 & Under)

1st - Samantha Skelly / Gato
2nd - Riley Troppman / Kippy
3rd - Ava Fogle / Bob

4th - Justine Moore / Ikey

5th - Sadie Peters / Hawkeye

Class #22 Adult Barrels

1st - Rachel Troppman / Josie
2nd - Madison Iager / Gato
3rd - Miranda Iager / Peaches
4th - Haley Kuhn / Jenny
5th - Donna Brown / Amos
6th - Brittany Snyder / Dixie

Class #23 Youth Versatility (13 & Under)

1st - Sadie Peters / Hawkeye
2nd - Riley Troppman / Kippy
3rd - Ava Fogle / Bob

4th - Justine Moore / Ikey

Class #24 Adult Versatility

1st - Madison Iager / Gato

2nd - Rachel Troppman / Josie

3rd - Haley Kuhn / Jenny

4th - Clint Thomas / Hawkeye

5th - Rich Mahoney / Rosie

6th - Jolene Costa / Kate

Class #25 Youth Pylon Alley (13 & Under)

1st - Riley Troppman / Kippy
2nd - Sadie Peters / Hawkeye
3rd - Justine Moore / Ikey

4th - Ava Fogle / Bob

5th - Samantha Skelly / Gato

Class #26 Adult Pylon Alley

1st - Haley Kuhn / Jenny
2nd - Rachel Troppman / Josie
3rd - Miranda Iager / Peaches
4th - Clint Thomas / Hawkeye
5th - Jolene Costa / Jenny
6th - Taylor Buffington / Bob

Class #27 Youth Speed Jump (13 & Under)

1st - Keri Schlupp / Jewels
2nd - Sadie Peters / Hawkeye
3rd - Justine Moore / Ikey

4th - Riley Troppman / Kippy

5th - Ava Fogle / Bob

Class #28 Adult Speed Jump

1st - Madison Iager / Gato
2nd - Miranda Iager / Peaches
3rd - Rachel Troppman / Josie
4th - Toby Gibbon / Amos
5th - Jolene Costa / Kate
6th - Brad Andrew / Rocky

Class #29 Monkey in the Tree (All Ages)

1st - Clint Thomas & Cash Stanton
2nd - Ava Fogle & Sadie Peters
3rd - Ava Fogle & Sadie Peters
4th - Caroline Beall & Sam Skelly
5th - Sam Skelly & Sadie Peters
6th - Julie Thomas & Kate Devers

Sunday, October 1, 2017

 

Class #30 Single Mule Driving

1st - Haley Kuhn ​/ Penny

2nd - Frank Flemings / Hunny

Class #31 Youth Poles

1st - Riley Troppman / Kippy
2nd - Macy Peak / Kippy

Class #32 Adult Poles

1st - Rachel Troppman / Josie
2nd - Madison Iager / Gato
3rd - Miranda Iager / Peaches
4th - Taylor Buffington / Chevis
5th - Carole South / Bonney Belle
6th - Allison Myer / 

Class #33 Men's Team Hitch

1st - Garon Stutzman / Stella & Natty Boh
2nd - Jeff Harrison / Ike & Terry

3rd - Frank Fleming / Harry & Penny

Class #34 Women's Team Hitch

1st - Haley Kuhn / Stella & Natty Boh
2nd - Miranda Iager / Ike & Terry

Animal Dress-Up

All entries are winners

Class #35 Switch Rider - All Ages

1st - Sadie Peters & Ryan Peak
2nd - Riley Troppman & Sadie Peters
3rd - Cutter Stanton & Gracie Schmitt
4th - Kirsten Schultze & Mike
5th - Taylor Buffington 

Class #36 Youth Carrott Race

1st - Riley Troppman / Kippy
2nd - Maddie Wright / Bob
3rd - Gracie Schmidt / Bob
4th - Sadie Peters / Hawkeye
5th - Cutter Stanton / Kippy

6th - Ridgley Turner / Kippy

Class #37 Adult Carrot Race

1st - Caleb McMillen / Peaches
2nd - Miranda Iager / Peaches
3rd - Rachel Troppman / Josie
4th - Carole South / Bonney Belle

5th - Madison Iager / Gato

6th - Mike Buddock / Music
 

Class #38 Youth Head to Head

1st - Riley Troppman / Kippy
2nd - Sadie Peters / Hawkeye
3rd - Gracie Schmidt / Bob

Class #39 Adult Head to Head

1st - Madison Iager / Gato
2nd - Taylor Buffington / Chevis
3rd - Jimmy Schulze / Rosie
3rd - Miranda Iager / Peaches

Class #40 Youth Feed Bucket Race

1st - Gracie Schmidt / Bob
2nd - Riley Troppman / Kippy

Class #41 Adult Feed Bucket Race

1st - Kirsten Schultze / Henry
2nd - Madison Iager / Gato
3rd - Donna Stutzman / Miss Junebug
4th - Mike Buddock / Rosie
5th - Carole South / Bonney Belle

Class #42 Youth Trail Class

1st - Sadie Peters / Hawkeye
2nd - Riley Troppman / Kippy
3rd - Gracie Schmidt / Bob

Class #43 Adult Trail Class

1st - Donna Stutzman / Miss Junebug
2nd - Connie Nicholson-Price / Canya Hear Me Now
3rd - Carole South / Bonney Belle
4th - Madison Iager / Gato
5th - Taylor Buffington / Chevis
6th - Rachel Troppman / Josie

Mule Pull

1st - Bobby Johnson / Ike & Terry
2nd - Frank Fleming / Allison & Detroit

High Point Mule (Adult)
Madison Iager / Gato Geta Blue
Reserve High Point (Adult)
Donna Stutzman / Miss Junebug
High Point Mule (Youth)
Riley Troppman / Kippy
Reserve High Point (Youth)
Sadie Peters / Hawkeye

Elisha Harrison Iager
301-674-3187

John Paul Harrison

443-375-2814

Another website made
with Breadcrumbs.

Address

2512 Grimville Road

Mt. Airy, MD 21771

Socialize with us

  • facebook-square
  • youtube-square