Results - 2013

Friday, October 4, 2013

Extreme Mule Challenge

1st - John Paul Harrison
2nd - Mike Kilmer
3rd - Bobby Johnson
4th - Clint Thomas
5th - Jared Thomas
6th - Rachel Troppman

Jackpot Field Jump

1st - Julie Thomas
2nd - Mike Kilmer
3rd - Toby Gibbons
4th - Jolene Costa
5th - Rachel Troppman
6th - Madison Iager

Class #1 Coon Mule Jump 54" and Under

1st - Jimmy Schulze / Jenny
2nd - Madison Iager /Gato Geta Blue
3rd - Corey Franklin / Ol Bessie
4th - Jared Thomas / Kippy
T-5th - Morgan Murray / Dallas Blues
T-5th - Miranda Iager /Happily Ever After

Class #2 Coon Mule Jump Over 54"

1st - Roger Ford / Abbey
T - 2nd - Clint Thomas / Dolly
T - 2nd - Karen Shaffer / Nobel Steed
4th - Donna Brown / Amos
5th - Mike Kilmer / Jill
T - 6th - Cecilia Winkler / Lone Star Blossom
T - 6th - Darrell Shaffer / Bo

Class #3 Liberty Race

1st - Rex Penick / George
2nd - Carol South / Poker
3rd - Jeff Winkler / Trip
4th - Megan Brown / Amos
5th - Holly Frey / CanCan
6th - Rob South / Cowly

Class #4 Switch Rider

1st - Julie Thomas & Madison Iager
2nd - Cecilia Winkler & Morgan Murray
3rd - Bobby & Emily Johnson
4th - Jolene & Alyssa Costa
5th - Cecilia Winkler & Justine Strzelczyk
6th - Rex Penick & Alyssa Costa

Class #5 Youth Balloon Pop

1st - Julie Thomas / Hawkeye
2nd - Miranda Iager / Happily Ever After
3rd - Cecilia Winkler / Blossom
4th - Morgan Myer / Sissy

Class #6 Adult Baloon Pop

1st - Jolene Costa / Jessie
2nd - Carole South / Poker
3rd - Tristan Fowler / Encore
4th - Megan Brown / Abe
5th - Madison Iager / Gato Geta Blue
6th - Jeff Winkler / Trip

Saturday, October 5, 2013

Class #7 Youth Molly Mule Halter

1st - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom
2nd - Miranda Iager / Happily Ever After
3rd - Morgan Myer / Sissy
4th - Ella Peters / Lexi
5th - Morgan Murray / Dallas Blues

Class #8 Adult Molly Mule Halter

1st - Rick May / Zoey
2nd - Bob Slautterback / Izzy
3rd - Rachel Troppman / Josie
4th - Healther Greenstone / The Majestic Desert
5th - Casey Kuhn / Dally

Class #9 Youth John Mule Halter

1st - Julie Thomas / In the Nick of Time
2nd - Justine Strzelczyk / Sampson
3rd - Ella Peters / Buddy

Class #10 Adult John Mule Halter 

1st - Sharon Huskey / Shadow
2nd - Tristan Fowler / Encore
3rd - Madison Iager / Gato Geta Blue
4th - Sherry Thomas / Nick
5th - Lexi Winkler / Red Rooster
6th - Donna Brown / Amos

Class #11 Draft Mule Halter

1st - Bobby Johnson / Miranda
2nd - Jay Weinrich / Jane
3rd - Chris Murray / Ike
4th - Dick Tolbert / Sampson
5th - Jimmy Grecco / Madison
6th - Emily Ringley / Homer

Class #12 Donkey Halter

1st - Izzie Dempsey / Payton
2nd - Mike Kilmer / Suzee K
3rd - Shannon Sullivan / Eli
4th - Miranda Iager / Pauline
5th - Paisly Ashland / Hoss
6th - Rachel McMullin / Et Tu Brute

Class #13 Leadline (9 & Under)

1st - Izzie Dempsey / Payton
2nd - Alyson Schulze / Bob
3rd - Lilly Riner / Et Tu Brute
4th - Wyatt Knight Dappled Dally

Class #14 Child Walk (9 & Under)

1st - Amanda Brunner / Cato
2nd - Riley Troppman / Buddy
3rd - Alyson Schulze / Bob
4th - Alyssa Costa / George

Class #15 Child Walk/Jog (9 & Under)

1st - Amanda Brunner / Cato
2nd - Riley Troppman / Buddy
3rd - Ava Fogle / Lexi
4th - Alyson Schulze / Bob
5th - Alyssa Costa / George

Class #16 Youth Hunter Under Saddle (13 & Under)

1st - Julie Thomas / In the Nick of Time
2nd - Miranda Iager / Happily Ever After
3rd - Cecilia Winkler / Lone Star Blossom
4th - Morgan Myer / Sissy
5th - Amanda Brunner / Gato
6th - Morgan Murray / Dallas Blues

Class #17 Adult Hunter Under Saddle

1st - Tristan Fowler / Encore
2nd - Lexi Winkler / Red Rooster
3rd - Kathy Wilt / Sweet Thing
4th - Heather Greenstone / Majestic Desert
5th - Madison Iager / Gato Geta Blue
6th - Jackie DeSpirito / Wash

Class #18 Youth Hunt Seat Equitation

1st - Miranda Iager/Happily Ever After
2nd - Cecilia Winkler / Lone Star Blossom
3rd - Morgan Myer / Sissy
4th - Julie Thomas / In the Nick of Time

Class #19 Adult Hunt Seat Equitation

1st - Madison Iager / Gato Geta Blue
2nd - Jackie DeSpirito / Wash
3rd - Tristan Fowler / Encore
4th - Kathy Wilt / Sweet Thing
5th - April Trimmer / Tellin Wyatt Lies
6th - Heather Greenstone / The Majestic Desert

Class #20 Youth Western Pleasure

1st - Morgan Myer / Sissy
2nd - Julie Thomas / In the Nick of Time
3rd - Miranda Iager / Pauline
4th - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom
5th - Carsyn Frey / CanCan
6th - Emily Ringley / Homer

Class #21 Adult Western Pleasure

1st - Tristan Fowler / Encore
2nd - Shawn Petersen / Miss June Bug
3rd - Lexi Winkler / Red Rooster
4th - Madison Iager / Gato Geta Blue
5th - April Trimmer / Tellin Wyatt Lies
6th - Jolene Costa / Jessie

Class #22 Old Gray Mule Pleasure

1st - Kathy Wilt / Sweet Thing
2nd - Rick May / Zoey
3rd - David Matthews / Memphis
4th - Rob South / Cowly
5th - Shawn Petersen / Miss June Bug
6th - Rex Penick / April

Class #23 Youth Mulemanship (13 & Under)

1st - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom
2nd - Miranda Iager / Pauline
3rd - Morgan Myer / Sissy
4th - Julie Thomas / In the Nick of Time
5th - Carsyn Frey / CanCan
6th - Paisley Ashland / Hoss

Class #24 Adult Mulemanship

1st - Jolene Costa / Jessie
2nd - Lexi Winkler / Red Rooster
3rd - Tristan Fowler / Encore
4th - Madison Iager / Gato Geta Blue
5th - Kathy Wilt / Sweet Thing
6th - Rick May / Zoey

Class #25 Youth Barrels (13 & Under)

1st - Cecilia Winkler / Lone Star Blossom
2nd - Jared Thomas / Kippy
3rd - Carsyn Frey / CanCan
4th - Miranda Iager / Happily Ever After
5th - Morgan Myer / Sissy
6th - Ella Peters / CanCan

Class #26 Adult Barrels

1st - Rachel Troppman / Josie
2nd - Shawn Petersen / Miss June Bug
3rd - Madison Iager / Gato Geta Blue
4th - Holly Frey / CanCan
5th - Rich Mahoney / Dixie
6th - Jolene Costa / Jessie

Class #27 Youth Versatility (13 & Under)

1st - Cecilia Winkler/Lone Star Blossom
2nd - Miranda Iager / Happily Ever After
3rd - Carsyn Frey / CanCan
4th - Jared Thomas / Kippy
5th - Morgan Myer / Sissy
6th - Emily Ringley / Homer

Class #28 Adult Versatility

1st - Rachel Troppman/JosieMike Kilmer/Jill
2nd - Mike Kilmer/Jill
3rd - Shawn Petersen / Miss June Bug
4th - Madison Iager / Gato Geta Blue
5th - Holly Frey / CanCan
6th - Rich Mahoney / Dixie

Class #29 Youth Pylon Alley (13 & Under)

1st - Cecilia Winkler / Lone Star Blossom
2nd - Carsyn Frey / CanCan
3rd - Jared Thomas / Kippy
4th - Miranda Iager / Happily Ever After
5th - Julie Thomas / Hawkeye
6th - Ella Peters / CanCan

Class #30 Adult Pylon Alley

1st - Mike Kilmer/JillRachel Troppman/Josie
2nd - Rachel Troppman/Josie
3rd - Holly Frey / CanCan
4th - Shawn Petersen / Miss June Bug
5th - Rich Mahoney / Dixie
T - 6th - Tristan Fowler / Encore
T - 6th - Madison Iager / Gato Geta Blue

Class #31 Monkey in the Tree (All Ages)

1st - Kasey Kuhn
2nd - Mike Kilmer
3rd - Kasey Kuhn & Andrew Shaffer
4th - Kasey Kuhn & Justine Moore
5th - Jeff & Jeffrey Winkler
6th - Kelly Wingate & Ava Fogle

Sunday, October 6, 2013

Class #32 Single Mule Driving

1st - Hanna Rewerk

Class #33 Youth Poles

1st - Cecilia Winkler / Lone Star Blossom
2nd - Carsyn Frey / CanCan
3rd - Julie Thomas / Hawkeye
4th - Miranda Iager/ Happily Ever After
5th - Morgan Myer / Sissy
6th - Morgan Murray / Dallas Blues

Class #34 Adult Poles

1st - Rachel Troppman / Josie
2nd - Holly Frey / CanCan
3rd - Mike Kilmer / Jill
4th - Madison Iager / Gato Geta Blue
5th - Tristan Fowler / Encore
6th - Donna Brown / Amos

Class #35 Men's Team Hitch

1st - Bobby Johnson
2nd - Frank Fleming
3rd - Garon Stutzman

Class #36 Women's Team Hitch

1st - Hanna Rewerk
2nd - Miranda Iager
3rd - Rachel Guidea

Animal Dress-Up

All Participants were Winners!

Class #37 Youth Soda Bottle Race

1st - Cecilia Winkler / Lone Star Blossom
2nd - Carsyn Frey / CanCan
3rd - Miranda Iager / Happily Ever After
4th - Morgan Myer / Sissy
5th - Morgan Murray / Dallas Blues
6th - Julie Thomas / Hawkeye

Class #38 Adult Soda Bottle Race

1st - Mike Kilmer / Jill
2nd - Bobby Johnson / Buddy
3rd - Tristan Fowler / Encore
4th - John Paul Harrison / Jake Too
5th - Holly Frey / CanCan
6th - Clint Thomas / Dolly

Class #39 Youth Head to Head

1st - Cecilia Winkler / Lonestar Blossom
2nd - Carsyn Frey / CanCan
3rd - Miranda Iager / Happily Ever After
T - 4th - Morgan Murray / Dallas Blues
T - 4th - Morgan Myer / Sissy

Class #40 Adult Head to Head

1st - Madison Iager / Gato Geta Blue
2nd - Mike Kilmer / Jill
3rd - Shawn Wells / Rocky
4th - Tristan Fowler / Encore

Class #41 Youth Field Bucket Race

1st - Cecilia Winkler / Lone Star Blossom
2nd - Miranda Iager / Happily Ever After
3rd - Morgan Myer / Sissy
4th - Sierra Shuyler / Molly
5th - Julie Thomas / Hawkeye
6th - Carsyn Frey / CanCan

Class #42 Adult Field Bucket Race

1st - Jeff Winkler / Blossom
2nd - Tristan Fowler / Encore
3rd - Madison Iager / Gato Geta Blue
4th - Bobby Johnson / Buddy
5th - Megan Brown / Abe
6th - Rex Penick / George

Class #43 Youth Trail Class

1st - Morgan Myer / Sissy
2nd - Cecilia Winkler / Lone Star Blossom
3rd - Julie Thomas / Hawkeye
4th - Miranda Iager / Happily Ever After
5th - Ella Peters / CanCan
6th - Carsyn Frey / CanCan

Class #44 Adult Trail Class

1st - Shawn Petersen / Miss June Bug
2nd - Mike Kilmer / Jill
3rd - Bob Slautterback / Izzy
4th - Melissa Shaughness / Hawkeye
5th - Madison Iager / Gato Geta Blue
6th - Tristan Fowler / Encore

Mule Pull

1st - Frank Flemming / Jake and Jim
2nd - Frank Flemming / Jake and Jim
3rd - Bobby Johnson / Madison and Miranda

High Point Mule (Adult)
Madison Iager / Gato Geta Blue
Reserve High Point (Adult)
Tristan Fowler / Encore
High Point Mule (Youth)
Cecilia Winkler / Lone Star Blossom
Reserve High Point (Youth)
Miranda Iager / Happily Ever After

Elisha Harrison Iager
301-674-3187

John Paul Harrison

443-375-2814

Another website made
with Breadcrumbs.

Address

2512 Grimville Road

Mt. Airy, MD 21771

Socialize with us

  • facebook-square
  • youtube-square